Home   I   Historie

Historie


Historie tohoto malebného hotelu sahá až do poloviny 14. století a možná i dále. Nejstarší zmínka z věhlasného Tomkova místopisu udává, že tu v té době stával palác mohučského arcibiskupa Ludwiga. Právě k němu se váže malostranská pověst, podle níž je dům zasvěcen blahu a štěstí.

Legenda praví, že jednoho dne, když se Ludwig vracel ze svých cest k pražskému královskému dvoru, našli rekové z jeho družiny orla zaklíněného pařátem v rozsedlině skalní stěny. Pomohli mu na svobodu a od té doby, jako by se nad jejich hlavami dravý pták vznášel a celou skupinu chránil před nebezpečím. Jako projev vděčnosti nechal arcibiskup černého orla s majestátně rozepjatými křídly zvěčnit do domovního znamení. Zmíněný pták dům střeží dodnes, avšak v poněkud pozměněné podobě – jako dvouhlavý říšský orel s korunkou, lvem na hrudi a mečem a žezlem v pařátech.

Prosperita dům provázela až do roku 1503, kdy jej tragicky zasáhl požár a až do základů vyhořel. Nic však nebránilo tomu, aby byl znovu postaven, a to dokonce jako dvoupatrový se štítem. Tak je vyobrazen na dobové rytině z roku 1611. Od té doby dům jen rozkvétal a přečkal i třicetiletou válku. Roku 1723 byl opět přestavěn a zvýšen ještě o jedno patro. V dobovém zápisu je popsán s výčepem v přízemí, dvěma kvelby, dvorkem, dřevníkem a sklepem s klenutými stropy. Přiblížil se tak současné podobě rodinného hotelu. Menších úprav, zejména ve 2. a 3. poschodí, se dočkal ještě v roce 1883.

V průběhu několika století dům sloužil váženým pánům, jako již zmíněnému arcibiskupovi, ale i malostranským řemeslníkům – žili zde provazník, pasíř, kožešník, stříbrník a zámečník.

Dnes dům vítá hosty z celého světa. Stala se z něj Residence U Černého orla, disponující 11 dvoulůžkovými pokoji, jedním podkrovním apartmánem a restaurací na špičkové úrovni – vše dekorované v dobové výzdobě.

historický dům
ze 14. století

Historie tohoto
malebného hotelu sahá
až do poloviny 14. století
a možná i dále.
Nejstarší zmínka…

Postele Hästens
jako na obláčku

Do našich Královských
pokojů jsme vybrali jedny
z nejlepších postelí na
světě – ručně vyráběné
postele Hästens.

Ideální pro
romantiku

Náš rodinný hotel
je ideální volbou pro
romantické pobyty či páry
milující historii a hledající
odpočinek…

Residence U Černého orla
Luxusní hotel Praha
Mostecká 11, 118 00 Praha 1
E: reception@residenceprague.cz
T: +420 257 535 061

Excellent
Rated By guests
9.4
Residence U Cerneho Orla
HotelsCombined